Reżyseria: Jayant Gilatar
Występują: Shabana Azmi, Juhi Chawla, Divya Dutta, Zarina Wahab
Premiera: 15 stycznia
Czas trwania: 130 minut
Język: hindi

W zeszłym roku Juhi Chawla otrzymała jedną z najbardziej prestiżowych nagród w indyjskim przemyśle filmowym za rolę w Chalk N Duster. Powiedziała o nim wtedy, że jest to produkcja, która budzi w niej dumę oraz wyjątkowo ciepłe uczucia. Zaś tematyka podjęta w filmie pozwala poznać widzom środowisko nauczycieli od bardziej ludzkiej strony. Podczas pracy nad tym tytułem aktorka współpracowała z Shabaną Azmi. Co zresztą wywołało spore zainteresowanie. Obie aktorki, choć szanowane i w dalszym ciągu bardzo cenione przez publiczność, mają lata świetności już dawno za sobą. Jayant Gilatar, który ostatnio za kamerą stanął w 2005 roku dał tym paniom sposobność przypomnieć o sobie widzom, tym razem w głównych rolach. 

Szkoła to instytucja, mająca na celu kształcić oraz wychowywać młode pokolenia. Ma poszerzać horyzonty oraz budzić wrodzoną ciekawość świata. Oczywiście, jako placówka edukacyjna zależna jest od różnorodnych procedur, przepisów i zarządzeń, nad którymi piecze sumiennie trzyma dyrektor. Ambicja jest dla niego czymś naturalnym. W końcu każda jednostka pragnie pochwalić się wysokim poziomie. Marzy też o tym, aby jego uczniowie odnosili sukcesy, czy zdobywali zagraniczne stypendia. Co jednak dzieje się, kiedy ogromnym aspiracjom towarzyszy, wręcz chorobliwa, chciwość i pycha? Na to pytanie próbują odpowiedzieć właśnie twórcy Chalk N Duster.

Vidya i Jyoti to nauczycielki w prywatnej szkole podstawowej KantaBen School. Prócz relacji zawodowych kobiety łączy też starannie, aczkolwiek z humorem, pielęgnowana przyjaźń. Obie z wielką pasją oraz zaangażowaniem oddają się swojej pracy. Dodatkowo Vidya udziela jeszcze korepetycji dzieciom, których rodzice nie są w stanie pokryć kosztów zajęć uzupełniających braki. W ich szkole, kierowanej dotychczas przez dyrektor Shastri, dochodzi do zmiany kardy zarządzającej. Na miejscu dawnej dyrektor pojawia się żądna sukcesu, przebiegła i nie mająca żadnych skrupułów –  Kamini Gupta. Kobieta postanawia wprowadzić zmiany, dzięki którym szkoła zostanie jedną z najlepszych w kraju. Nie zawaha się przed niczym, by osiągnąć ten cel.

Wdzięczny temat, jakim jest praca i oddanie w zawodzie pedagoga został stłamszony przez patetycznie-górnolotną otoczkę. Wyniesienie, już i tak wysokiej, rangi nauczyciela do stopnia mentora, gdyby, nie który, prawdopodobnie skończyłoby się na dnie, wyszło słabo. Zamiast szczerego w swej prostocie obrazu, powstała laurka dziękczynna dla całego środowiska nauczycieli. I nie chodzi tutaj o negowanie wkładu ich poświęcenia. To, że należy im się szacunek i podziękowanie nie pozostawia wątpliwości. Niemniej jednak robienie z nich bohaterów – na skalę krajową – ma się nijak do faktycznej sytuacji. To całe masowe wsparcie połączone z medialnym szumem nie wypadło autentycznie. Zgoła całość wygląda tak jakby kreowana na siłę.

Ucieszyć mogą jedynie występy aktorskie Juhi, Shabany oraz Divyi. Dwie pierwsze bohaterki o nieskazitelnie czystych zamiarach oraz jeden czarny charakter. Z jednej strony pasja do nauczania tudzież umiłowanie małoletnich uczniów. Z drugiej chłodna kalkulacja. Jakkolwiek niegodziwy charakter zostaje wyparty przez krystalicznie czyste postacie bez wad to jest jednym z najsilniejszych punktów. Juhi błyszczy swoim dobrze znanym urokiem. Szkoda, że osoba partnerującej jej Shabany jest tak wyciszona.

Chalk N Duster nie jest filmem, który można z czystym sercem polecić. Być może nazwiska w obsadzie przyciągną jeszcze przed ekrany pewną część widowni. Kierując się jednak zawartością fabularną film nie oferuje nic wartego uwagi. Przeciągająca się akcja nie ma w sobie ani zaskakujących zwrotów, ani tym bardziej nieoczekiwanego zakończenia. Sztampowość i przewidywalność to znaki rozpoznawcze tej produkcji. Nadziei można by upatrywać w autentycznym przedstawieniu rzeczywistości. To tymczasem nie ma tu miejsca, albowiem Chalk N Duster to pełen podziwu dytyramb ku chwale pedagogów.

Udostępnij: